Mylimo žmogaus ar visuomenės veikėjo kapas gali tapti vieta, kurioje gyvieji gali parodyti savo pagarbą mirusiajam ir išsaugoti jo atminimą.
Kartais žmonės nori palikti ant kapo kokį nors daiktą kaip prisiminimą – gėlių, pliušinį gyvūną arba, kaip Williamo Faulknerio kapo atveju, tuščių alkoholio butelių. Nors palikti ant kieno nors kapo mažą atminimo dovanėlę gali atrodyti puiki idėja, tačiau yra keletas patarimų, ką daryti ir ko nedaryti:
Ką palikti ant kapo?
Yra įvairių dalykų, kurie laikomi „tradiciniais” ir kuriuos galima palikti ant kapų, o daugelį iš jų kapinių valdytojai netgi skatina palikti, kad kapinės neatrodytų pernelyg niūrios.
Tačiau prieš planuodami ką nors palikti kapavietėje, visada pasitikslinkite konkrečių kapinių taisykles ir nuostatus. Jei ką nors atsinešate, įsitikinkite, kad tai, ką atsinešite, lengvai neišsinešdins ir kitaip netrukdys kapinių prižiūrėtojams prižiūrėti vejos.
Štai 5 daiktai, kuriuos galite drąsiai pasiimti su savimi lankydamiesi kapinėse:
Gėlės kapas
Gėlių palikimas prie kapo, siekiant parodyti pagarbą mirusiajam, yra sena tradicija, kuri prasideda nuo pat žmogaus palaidojimo.
Tik būtinai pasitikslinkite kapinių taisykles dėl to, kokių rūšių ir net kokio dydžio gėles ir gėlių kompozicijas galite palikti prie kapo.
Pavyzdžiui, kai kuriose kapinėse leidžiama palikti tik šviežias gėles, nes jos suyra ir nesukelia jokių ilgalaikių atliekų problemų. Jei lankomose kapinėse galioja tokia taisyklė, nesineškite su savimi dirbtinių gėlių, kapu tvarkymas su laiku pašalina senas gėles.
Kad ir ką atsineštumėte, įsitikinkite, kad gėlės nėra surištos kaspinais, plastikinėmis juostelėmis ar kitais daiktais, kurie gali atsiskirti nuo puokštės ir nuvirsti arba būti išnešti gyvūnų.
Šventinės dekoracijos
Daugelis kapinių ragina šeimas papuošti artimųjų kapus švenčių proga, nes tokiu metu daugelis žmonių papildomai keliauja pagerbti savo artimųjų.
Šventines puokštes ir vainikus galima atnešti, jei tik laikomasi kapinių protokolo.
Kaip ir kasdienių gėlių kompozicijų atveju, jei kapinėse neleidžiama naudoti dirbtinių gėlių, neneškite dirbtinių puokščių ar vainikų. Taip, šviežios gali kainuoti brangiau ir būti ne tokio šventiško ar gražaus dizaino, tačiau svarbu laikytis kapinių taisyklių.
Kapų antklodės
Ne, neraginame jūsų ant mylimo žmogaus kapo išskleisti pikniko antklodę, tačiau idėja panaši.
Kapo antklodė – tai amžinai žaliuojanti lapų kompozicija, supinta į plokščią formą, primenančią antklodę. Dažniausiai kapų antklodės dedamos vėlyvą rudenį, prieš iškrintant pirmajam sniegui, kaip simbolinis būdas „priglausti” mylimą žmogų prieš šaltą žiemą.
Monetos
Daugelyje kultūrų ant kapų tradiciškai paliekamos monetos.
Ant karių kapų galima pamatyti monetų, kurių kiekvienas nominalas reiškia kažką kita.
Lankytojas ant kapo padeda centą, jei mirusiojo nepažinojo, bet nori parodyti dėkingumą už jo tarnybą. Penki centai reiškia, kad lankytojas kartu su mirusiuoju lankė mokomąją stovyklą, o dešimtukas – kad jis tarnavo kartu su mirusiuoju. Ketvirtadalis reiškia, kad lankytojas buvo kartu su mirusiuoju, kai šis mirė.
Kitose kultūrose, pavyzdžiui, daugelyje Lotynų Amerikos kultūrų, vietoj gėlių paliekamos monetos. Gėlės gali būti brangios, todėl monetos yra nedidelės dovanėlės, kurių beveik kiekvienas gali skirti lankydamas mirusįjį, kad parodytų pagarbą.
Jei paliksite monetų prie kapo, įsitikinkite, kad jos matomos, pavyzdžiui, paliktos ant antkapio viršaus. Nesitikėkite, kad jos ten bus ir kitą kartą, kai apsilankysite; daugelis kapinių surenka paliktas monetas ir panaudoja jas žemės priežiūros išlaidoms padengti arba paaukoja labdarai.
Akmenys
Žydų tradicijoje manoma, kad prie kapo paliekami akmenys arba apsaugo kapą nuo piktųjų dvasių, arba palaiko mirusiojo šaknis kape iki galutinio teismo.
Daugelis žydų tikinčiųjų tai praktikuoja ir šiandien, o palikti akmenukus – nedidelius – yra pagarbos ženklas.
Ko nepalikti atnt kapų ?
Nors iš tiesų galite manyti, kad koks nors konkretus daiktas yra puiki duoklė jūsų mylimam žmogui, palikti tam tikrus daiktus ne visada yra gera mintis. Jie gali kelti sunkumų žemės prižiūrėtojams, prisidėti prie taršos ar net kelti grėsmę vietos gyvūnijai.
Štai 5 daiktai, kurių neturėtumėte palikti lankydami mylimo žmogaus kapą:
Didelės vėliavos
Nors mažos vėliavėlės ant lazdelių, tokias, kokias galite pamatyti vaikščiodami po kapines Atminimo dieną, yra visiškai priimtinos, daugumoje kapinių negalima palikti didelių vėliavų.
Tai apima dekoratyvines vėliavas su mėgstamais personažais, taip pat dideles nacionalines ir valstybines vėliavas arba kariuomenės šakų vėliavas.
Šios didesnės vėliavos ne tik gali būti pavojingos, jei jos atsiklijuoja, ir blaškyti kitų gedinčiųjų dėmesį, bet ir kapinių prižiūrėtojams gali būti sunku pagarbiai atsikratyti suplyšusiomis vėliavomis, kurios buvo paliktos per ilgai.
Pliušiniai gyvūnai
Daugelis žmonių jaučia poreikį palikti pliušinius gyvūnus prie vaikų ar net suaugusiųjų kapų kaip priminimą apie mirusį asmenį. Tačiau jie gali greitai nukentėti nuo gamtos stichijų ir tapti purvini bei suplyšę. Tai sukelia rūpesčių kapinių prižiūrėtojams ir dėl to kapinės gali atrodyti netvarkingai.
Kai kuriose kapinėse vis dar leidžiama palaidoti pliušinius gyvūnus, tačiau supraskite, kad daugelyje šių įstaigų reikalaujama, kad pliušiniai gyvūnai būtų nuimti nuo kapų netrukus po to, kai jie buvo padėti.
Ant kuolų tvirtinamos dekoracijos
Tokios dekoracijos, kaip kabantys vazonai, vėtrungės ir vėliavos, gali atrodyti puikus sprendimas vėjo blaškomų daiktų problemai spręsti.
Tačiau jie gali būti lengvai sutrypiami arba užkliudomi, o žemės prižiūrėtojams bandant prižiūrėti teritoriją, gali net sugadinti vejapjoves.