2019-ieji nebuvo patys geriausi metai kriptovaliutų kasimui: iškilo problemų išgaunant populiariausius Ethereum altkoinus, prasidėjo žaidėjų nutekėjimas iš Litecoin tinklo, o augančio Dash populiarumo korekcija žemyn. Nepaisant to, „aukso karštinė“ nesibaigė. Vis dar yra daug entuziastų, kurie, siekdami pelno, yra pasirengę išnuomoti savo skaičiavimo galią.
Bet pasidarė sunkiau. Pasyvios pajamos reikalauja nuolatinio žmogaus dalyvavimo: norint nepatekti į neigiamą teritoriją, reikia reguliariai stebėti valiutos kursą, pereinant prie tam tikrų monetų kasimo.
Pasikeitė ir techniniai reikalavimai. Anksčiau GPU fermos buvo surenkamos iš 2–3 GB vaizdo plokščių. Tačiau dabar, kai DAG failo, kuriame yra operacijų istorija, dydis labai išaugo, tokios vaizdo plokštės netinka.
Norintiems iškasti kriptovaliutą 2020 m., MyGadget redaktoriai parengė apžvalgą su kasybai skirtomis vaizdo plokštėmis. Jame yra kasybai skirtos grafinės plokštės su geriausiu našumo ir energijos suvartojimo santykiu.
Bet pradėkime nuo nedidelės edukacinės programos tiems, kurie dar tik neria į blockchain pasaulį.
Kasybai skirtos vaizdo plokštės pasirinkimo kriterijai
Kasybos vaizdo plokštės pasirinkimas turėtų būti atliekamas atsižvelgiant į šiuos parametrus:
- Skaičiavimo galia (našumas). Kuo daugiau, tuo pelningesnis kasybos ūkis. Vaizdo plokštės našumą sudaro tokie parametrai kaip vaizdo atminties kiekis ir GPU lusto (grafinio procesoriaus) pagrindinis dažnis.
- Hašratas. Tai yra skaičiavimų greitis pagal nurodytą kasybos algoritmą. Vadinamas MH/s (megahašas per sekundę). Šis parametras glaudžiai susijęs su skaičiavimo galia, tačiau vienodo našumo vaizdo plokščių maišos koeficientas skiriasi priklausomai nuo architektūros ir schemų sprendimų. Labiausiai paplitęs altcoin rinkos algoritmas yra Ethash.
- atminties pralaidumo. Atsakingas už skaičiavimo galios ir energijos suvartojimo balansą. Norint pelningai kasti virtualias monetas, naudojamos grafikos plokštės su GDDR5 atminties standartu, yra būtinos sąlygos neišvengiamai išleisti GDDR6.
- įsijungimo potencialas. Iš pradžių vaizdo plokštės veikia „nominaliu“ režimu, tačiau kiekvienoje lustoje yra dažnių aukštis. Kuo modernesnė vaizdo plokštė, tuo didesnis potencialas. Naudodami specializuotą programinę įrangą galite atlaisvinti atsargų ir padidinti našumą.
- Aušinimas. Kasybos metu vaizdo plokštė įšyla (ypač jei ji viršijama virš vardinių verčių). Perkaitus GPU lusto branduolio dažnis mažėja, o kartu sulėtėja ir kriptovaliutų kasimas. Du ar trys galingi ventiliatoriai neleis perkaisti. Yra ir vaizdo plokščių su turbininiu aušinimu, bet turbina labai triukšminga.
- Gamintojas. Anksčiau AMD buvo pirmaujanti kasybai skirtų grafikos plokščių kūrėja, tačiau dabar „Nvidia“ imasi lyderio vaidmens, o AMD atlieka pasivijimo vaidmenį. Apie šių gamintojų vaizdo plokštes kalbėsime apžvalgoje.
Pastaba: Pelninga naudoti vaizdo plokštes tik altkoinams (taip vadinamos visos kriptovaliutos, išskyrus bitkoinus) kasti. Bitkoino gavyba naudojant vaizdo plokštes yra nuostolinga, nes jai išgauti naudojami integriniai grandynai ASIC, kurių našumas yra daug didesnis.
Geriausių kasybos vaizdo plokščių apžvalga
Iškart atkreipkime dėmesį, kad visos vaizdo plokštės, apie kurias kalbėsime toliau, turi gerą įsijungimo potencialą ir didelį atminties pralaidumą. Mes laikome pagrindinius kriterijus:
- vaizdo atminties kiekis;
- bazinis GPU dažnis ir su įsijungimu;
- hashrate, pagrįsta Ethacho algoritmu;
- energijos suvartojimas esant pilnai apkrovai.
Tarp AMD kasybos grafikos plokščių pasirinkome du modelius:
- Radeon RX 570;
- Radeon RX 580.
Ir trys Nvidia:
- GeForce GTX 1060;
- GeForce GTX 1070;
- GeForce GTX 1070 Ti.
Kasybai tinkamų vaizdo plokščių yra kur kas daugiau, tačiau prie pačių galingiausių kainų negalima pridėti, o didelės energijos sąnaudos „suvalgo“ visą pelną, todėl mažai kas jas naudoja GPU ūkiui kurti. Savo ruožtu pigūs, pasižymintys patraukliomis savybėmis, gaminami ribotais kiekiais ir greitai nušluojami iš lentynų (pavyzdžiui, RX 470 ir RX 480). Todėl į apžvalgos modelius, nors ir su nedideliu, bet garantuotu pelningumu, įtraukėme, kuriuos be problemų galima užsisakyti internetu.
Radeon RX570
Tai viena geriausių AMD vaizdo plokščių, skirtų Etach kasybai. Išleistas 2017 m. balandį, jis neprarado savo aktualumo 2020 m. Už 12 000–13 000 rublių. Jūs gaunate vaizdo plokštę su šiomis savybėmis:
- vaizdo atminties dydis – 4 GB;
- GPU dažnis/overclocked – 1168/1244…