Greitieji kreditai arba trumpalaikė paskola – tai paskola, dėl kurios galima kreiptis internetu. Tokio tipo paskolos pirmą kartą pasirodė Jungtinėje Karalystėje ir JAV praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje, tačiau Lietuvoje jomis galima naudotis jau šiek tiek daugiau nei dešimtmetį. Trumpalaikių paskolų, arba nebankinių paskolų, sąlygos skiriasi nuo tradicinių komercinių bankų paskolų sąlygų. Greitieji kreditai yra viena populiariausių trumpalaikių paskolų rūšių Lietuvoje, ir nereikia nurodyti tikslo, kuriam bus naudojami pinigai.
Paskolos greitis
Dažniausiai asmens paraiška greitajai paskolai gauti išnagrinėjama per 15 minučių. Tačiau paprastai yra keletas veiksnių, kurie turi įtakos tam, kaip greitai galite gauti pinigų.
Ką turėtumėte žinoti prieš imdami greitąją paskolą?
Juos suteikia finansų subjektai, kurie nėra bankai
Tai turi daug platesnių pasekmių nei tik subjekto, kuris jums skolina pinigus, pavadinimas. Bankai veikia remdamiesi specialiai jiems parengtu bankininkystės įstatymu, kuris išsamiai reglamentuoja jų veiklą visais aspektais: kaip skolinti, kokie yra apribojimai, palūkanų normos ir t. t. Teikiant paraišką tradicinei banko paskolai gauti, būtina nurodyti, kokiam tikslui bus naudojamos lėšos. Kita vertus, greitieji kreditai grynaisiais pinigais gali būti suteikiami net fizinių asmenų žodinio susitarimo pagrindu, nors akivaizdu, kad vyrauja paskolų bendrovės.
Trumpas laikotarpis
Imant greitąją paskolą verta įvertinti, ar iš tikrųjų galėsite ją grąžinti per keliasdešimt dienų. Tai svarbiau nei banko paskolų atveju, nes šiuo atveju termino nesilaikymo išlaidos paprastai yra daug didesnės.
Paprastai greitųjų paskolų atveju nereikia tikrinti paskolos gavėjo duomenų Kredito informacijos biure (BIK) ir Nacionaliniame skolų registre (KRD).
Tai labai patogu paskolų bendrovių klientams. Viena vertus, tai sutrumpina formalumus, susijusius su paskolos gavimu, kita vertus, leidžia gauti paskolą žmonėms, kurie jos negautų banke, nes, pavyzdžiui, vėluoja sumokėti įmokas arba turi visą laiką nesumokėtų skolų. Tai, žinoma, yra privalumas daugeliu atvejų, ypač jei jums trūksta laiko arba turite prastą kredito istoriją. Tai turi ir kitą pusę – imdami paskolą banke mes tiesiog turime laiko ilgiau apie tai pagalvoti. Tai, kad imdami paskolą banke paprastai turime pateikti daug įvairių dokumentų ir pažymų (pavyzdžiui, banko sąskaitos išrašus, pažymas apie pajamas), leidžia abiem šalims geriau įsivaizduoti savo galimybes ir priimti geresnį sprendimą. Greitoji paskola mus vilioja greičiu. Šiuo atveju lemiamas veiksnys turėtų būti impulsas, o ne racionalus pasirinkimas.
Pirmoji trumpalaikė paskola paprastai yra „nemokama”. Bet ar esate tikras?
Beveik visos greitųjų kreditų bendrovės gali pasigirti tokiais pasiūlymais kaip „pas mus pirmoji paskola – nemokamai”. Tai reiškia, kad kai skolinatės iš jų pirmą kartą, neskaičiuojami jokie tvarkymo mokesčiai ar palūkanos. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo labai patrauklu, ypač tiems, kurie skolinasi, nes, pavyzdžiui, šiuo metu jiems trūksta lėšų, bet jie gauna atlyginimą arba artimiausiu metu tikisi gauti papildomų pajamų ir vėliau jiems nebereikės daugiau pinigų.
Deja, nė viena paskolų bendrovė nesielgia labdaringai, o šūkis „nemokamai” yra spąstai žmonėms, kurių asmeninis ar namų ūkio biudžetas yra labai ribotas. Tokie žmonės dažniausiai ima šią „nemokamą” paskolą dėl atsitiktinių priežasčių, tačiau dėl jos grąžinimo ir taip skurdžiame namų ūkio biudžete atsiranda didžiulė skylė. Dėl to paskolos gavėjas patenka į kilpą – jis turi imti dar vieną, jau didelių palūkanų greitąją paskolą, kad galėtų grąžinti ankstesnę skolą ir paprasčiausiai sudurti galą su galu. Paskolų bendrovės naudoja paprastą psichologinį triuką, kuris taip pat gali jus įvilioti į spąstus, jei skolinatės daugiau pinigų, nei jums iš tikrųjų reikia (o jūs mielai skolinatės daugiau, nes jums duoda „nemokamų pinigų”).