Džiovintuvėse ir džiovyklose ruošiami desertai puikiai pakeičia parduotuvėse perkamus abejotinos kokybės produktus, kurie dažnai kainuoja nemažus pinigus. Daugelis vaikų mielai valgo naminius zefyrus, riešutų batonėlius ar džiovintus egzotinius vaisius – tai svarbus argumentas „už“ perkant šį buitinį prietaisą. Negana to, džiovykla veiks ne tik vasarą, bet sveikų užkandžių galės ruošti ištisus metus.
Turinys
Kokie skanėstai verdami džiovyklose
Kas yra konvekcinis džiovintuvas
Į ką atkreipti dėmesį renkantis džiovintuvą
Sveikos gyvensenos džiovintuvų apžvalga
Spektr-Device ESOF -2-0,6/220 Veterok – 2
Voltera 1000 liuksų
Gochu D-310
Rawmid Dream vitaminas DDV-07
Kitfort KT-1904
Kokie skanėstai verdami džiovyklose
- Traškučiai iš bananų, kivių, obuolių, burokėlių, morkų, kriaušių ir kitų daržovių bei vaisių.
- Džiovinti vaisiai: džiovinti abrikosai, slyvos, džiovintos vyšnios, šilkmedžiai, serbentai.
- Energijos batonėliai. Įvairūs riešutai sumaišomi su sėklomis ir medumi, formuojami batonėliai ir į džiovyklą.
- Meringues – tai desertas, gaminamas iš keptų kiaušinių baltymų, išplaktų su cukrumi.
- Jogurtas.
- Džiovinti pomidorai.
- Duona: linai, morkos, moliūgai ir net rugiai.
- Belevskio obuolių zefyras. Teks padirbėti: išvirti obuolių padažą, išplakti kiaušinių baltymus, bet pasirodo labai skanu.
- Cukruoti vaisiai iš arbūzų ir apelsinų žievelių, melionai ir moliūgai.
- Ivano arbata, čiobreliai, ramunėlės skaniai arbatai.
- Džiovintos žuvys. Nesveika, bet labai skanu.
- trūkčiojantis. Gaminkite tik iš to, kokios kokybės ir šviežumo esate tikri.
Tai ne visas sąrašas visko, kam naudinga džiovintuvas.
[elementor-template id=»5816″]
Kas yra konvekcinis džiovintuvas
Tarp visų džiovinimo prietaisų populiariausias konvekciniai džiovintuvai. Juose yra kaitinimo elementas ir ventiliatorius, kuris pakelia „šiltą vėją“ ir varo jį per maisto padėklus. Įkaitęs oras išeina per dangtelio angas, kurios dengia padėklus.
Konvekcinės džiovyklos yra horizontalios ir vertikalios:
- Vertikaliam – kaitinimo elementas ir ventiliatorius paslėpti korpuse apačioje, ant kurių vienas ant kito dedami padėklai, uždengti dangčiu. Apatiniai padėklai įšyla nei viršutiniai, todėl naudojant jį rekomenduojama kas dvi tris valandas perstatyti padėklus. Dažniausiai šios džiovyklos yra apvalios formos. Pigiausias – su mechaniniu valdymu, brangesnis – su laikmačiu ir automatiniu išjungimu.
- Konvekcinės džiovyklės su horizontaliu oro srautu kartais vadinami dehidratatoriais. Visas „įdaras“ paslėptas galinėje sienelėje, iš kurios šiltas oras iš karto tiekiamas į visus džiovyklės lygius. Taikant šį metodą, nereikia perstatyti padėklų į vietas. Tačiau pačiame padėkle centre džiūvimas gali būti lėtesnis nei pakraščiuose. Paprastai šios džiovyklos yra stačiakampio formos. Jie turi elektroninį valdymą su tiksliu temperatūros valdymu ir automatiniu išjungimu. Brangiausi modeliai turi nerūdijančio plieno padėklus ir daugybę priedų zefyrams, jogurtui ir žolelių džiovinimui.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis džiovintuvą
Kontrolė
mechaninis. Skydelyje gali būti tik temperatūros reguliatorius su nupieštais skaičiais nuo 40 iki 75 ir įjungimo indikatoriumi. Kaip rodo praktika, dažniausiai namų šeimininkės tiesiog nustato reguliatorių maksimaliai, kad džiovinimas užtruktų mažiau laiko. Džiovintuvą turėsite išjungti patys.
Laikmatis su automatiniu išjungimu. Tai patogu: jūs tiesiog nustatote džiovinimo laiką ir jums nereikės jaudintis. Tačiau daugeliui modelių išjungus pasigirsta garsus pyptelėjimas, kuris gali net pažadinti, jei skamba, pavyzdžiui, trečią valandą nakties.
padėklai
Paprasčiausi yra plastikiniai skaidrūs arba matiniai. Daugeliui džiovyklių atstumas tarp padėklų priklauso nuo to, kurioje pusėje jie sumontuoti, ir svyruoja nuo 3 iki 6 cm.
Visų padėklų dugnas tinklinis. Ląstelės gali būti gana didelės, o jei smulkiai supjaustysite maistą, kuris džiovinimo metu taip pat pastebimai praranda tūrį, gabalėliai gali nukristi.
Norėdami džiovinti mažas uogas ir žoleles, rinkinyje turėtų būti tinklelis su mažomis ląstelėmis. Dėl zefyro – be ląstelių. Jei tokių priedų nėra, tuomet teks naudoti pergamentą arba pirkti silikoninius kilimėlius, o džiovinant žoleles ir smulkias uogas uždėti marlę, kad produktai nenukristų.
Kai kurių modelių padėklų skaičius gali būti padidintas, gamintojai instrukcijose nurodo maksimalų jų skaičių. Bet jūs turite pirkti papildomus padėklus atskirai, ir jie ne visada parduodami. Be to, universalių pasiūlymų nėra, teks pirkti to paties gamintojo padėklus ir būtent šiam modeliui.
Jogurto indai
Jei džiovyklę ketinate naudoti…