Rektoskopija yra medicininė procedūra, kuria naudojant specialų prietaisą, vadinamą rektoskopu, gydytojas įterpia lankstų vamzdelį per tiesiąją žarną (rektumą), siekdamas ištirti gleivinės būklę, pašalinti navikus, uždegimus arba atlikti kitus gydymo ar diagnostikos veiksmus. Ši procedūra dažniausiai atliekama siekiant nustatyti virškinimo trakto sutrikimus, tokias kaip kraujavimas, skausmas arba kitos žarnyno problemos.
Kada reikia atlikti rektoskopiją?
Rektoskopiją gali prireikti įvairiose situacijose, įskaitant:
1. Klinikiniai simptomai: Jei pacientas skundžiasi dėl simptomų, tokių kaip kraujavimas iš tiesiosios žarnos, skausmas, niežėjimas arba išmatų pokyčiai, gydytojas gali nurodyti rektoskopiją norėdamas nustatyti priežastis.
2. Anemija: Jei pacientui diagnozuojama neaiški anemija (mažakraujystė), rektoskopija gali būti vienas iš būdų nustatyti kraujavimo šaltinį tiesiojoje žarnoje.
3. Kontroliniai tyrimai: Žmonėms, kuriems jau buvo diagnozuota tiesiosios žarnos arba kitų virškinimo trakto ligų, gali būti nurodyta periodiškai atlikti rektoskopiją siekiant stebėti ligos eigą ir kontroliuoti gydymo efektyvumą.
4. Screeningas: Kai kuriose šalyse rektoskopija naudojama kaip vienas iš žarnyno vėžio patikros metodų, ypač tiems, kuriems yra didesnė rizika sirgti šia liga, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms ar tiems, kurių artimieji sirgo žarnyno vėžiu.
Kaip vyksta procedūra?
Prieš rektoskopiją pacientas paprastai turi laikytis specialios dietos ir atlikti žarnyno valymo procedūras, kad būtų užtikrinta geresnė procedūros vizualizacija. Pati procedūra dažniausiai atliekama ambulatoriškai ir trunka apie 15–30 minučių. Pacientui gali būti suteiktas lengvas sedatyvas norint sumažinti diskomfortą ir padėti atsipalaiduoti.
Gydytojas įterpia rektoskopą per paciento tiesiąją žarną, siekdamas vizualizuoti gleivinę ir pašalinti bet kokius randus, navikus ar kitus susirgimus. Kartais, jei aptinkami neįprasti audiniai, gali būti atliktas biopsijos ėminys, kuris bus ištirtas laboratorijoje.
Rizikos ir komplikacijos
Nors rektoskopija paprastai laikoma saugia procedūra, vis tiek gali kilti tam tikrų rizikų ir komplikacijų, tokios kaip kraujavimas, žarnyno perforacija arba reakcija į anesteziją. Tačiau šios komplikacijos yra retos ir dažniausiai pasireiškia tik labai mažai pacientų.
Išvada
Rektoskopija yra svarbi diagnostikos ir gydymo procedūra, leidžianti gydytojams ištirti tiesiąją žarną, nustatyti ligos priežastis ir pasiūlyti tinkamą gydymą. Tai yra saugi ir efektyvi procedūra, padedanti diagnozuoti ir gydyti įvairias virškinimo trakto problemas, todėl pacientams, kuriems reikia šios procedūros, svarbu pasitarti su gydytoju ir laiku atlikti rekomenduojamus tyrimus.